Michelangelo ve En Ünlü Eserleri

Rönesans döneminin dahi üstatlarından olan Michelangelo, kendisini heykeltraş olarak tanıtmış bir sanatçı. Ancak başarısı sadece heykeltraşçılık alanından ibaret değil. Mimari, resim ve şiir alanında da pek çok ünlü...

84972

Rönesans döneminin dahi üstatlarından olan Michelangelo, kendisini heykeltraş olarak tanıtmış bir sanatçı. Ancak başarısı sadece heykeltraşçılık alanından ibaret değil. Mimari, resim ve şiir alanında da pek çok ünlü eserlerine rastlamak mümkün. İtalya kökenli olan sanatçı, özellikle ölümsüz heykelleri ile ün kazanmayı başarıyor. En önemli eserlerini gelin hep birlikte inceleyelim…

Pieta
Michelangelo’nun en önemli baş yapıtlarından olan Pieta, Vatikan’daki St.Peters Bazilikası içerisinde yer alıyor. Heykeltraş sanatçısının en önemli tematik eserlerinden bir tanesi olan mimarinin inşasına, Fransız Kardinal Jean de Billheres isteği üzerine başlanılmış. En önemli özelliği Michelangelo’nun tek imzalı eseri olması. Yapıtın üzerinde İsa’nın çarmıha gerildikten sonra annesi Meryem’in kucağında yatışı sembolize ediliyor.

michelangelo_4

Bacchus
Sanatçının en önemli mermer heykellerinden birisi de Bacchus. Doğal büyüklüğünü aşmış olan eser, Roma şarap tanrısı olan Bacchus’ü tasvir ediyor. Roma’da ilk dönemlerde yaptığı iki heykelden birisini temsil ettiği düşünülüyor. Tahminlere göre diğeri ise Pieta.

Son Yargı
Turistler tarafından yılın her dönemi büyük rağbet gören duvar resmi Türk dilinde “Kıyamet Günü” olarak nitelendiriliyor. Kıyamet Günü iyilik ve kötülük eden kişilerin cennete ve cehenneme gönderilmelerini konu ediniyor. Sanatçının toplamda 4 yılını almış olan eser, Vatikan’daki Sistine Şapeli’nin duvarlarını süslüyor. Merkezi noktasında Meryem ve İsa heykelleri görebilmek mümkün.

michelangelo_7

Davut Heykeli
Michelangelo’nun tasarlamış olduğu en iyi heykeller arasında başı çeken bir diğer eser Davut Heykeli. Genellikle Rönesans heykel sanatının baş yapıtlarından birisi olarak kabul gören eser, Davut’un Golyat’a saldırma anını sembolize ediyor. Mermerden inşa edilmiş olan mimari tam tamına 5,17 metre yüksekliğinde. Heykeli tüm titizliğinizle incelediğinizde insan oranının nasıl muhteşem şekilde betimlendiğine şahit olabiliyorsunuz. Sanatçının yoğun emekler gösterdiği bu eseri 3 yılda tamamlanmış.

Adem’in Yaratılış Tasviri
Sistine Şapeli’nde görebileceğiniz bir diğer muazzam eser de Adem’in Yaratılış Tablosu. Şapel’in tavan kısmında göze çarpan mimaride ilk bakıldığında fark edilmeyen bir beyin figürü var. Tanrı’yı simgeleyen çizim, beyin figürünün içerisine oturtulmuş. Aslında ilk bakıldığında düşündüğünüz gibi karmaşık bir durum söz konusu değil. Beyin simgesinin orta kısmında tanrı göze çarpıyor ve tanrı ilk insan olan Adem’ hayat veriyor.

Michelangelo_Adam

Musa’nın Hükmü
Hz. Musa’nın tasvir edildiği muhteşem heykel, II.Julius mezarı içerisindeki heykellerin arasında yer alıyor. Esere ilk bakıldığında dikkati çeken boynuzlar. Musa’nın başında yer alan satir boynuzu, Ahit’in İbranice’den Latince’ye çevirilmesi esnasında yapılan bir tercüme hatasından dolayı yer alıyor. Çeviri konusunda görevlendirilen Aziz Jerome’nin “ışık süzmeleri” sözcüğünü yanlış şekilde çevirmiş. Olağanüstü boyutta olan oturan heykelin her iki yanında ise Rahel ve Lea heykelleri göze çarpıyor.

Ölmekte Olan Köle
‘Rebellious Slave” ile Papa II.Julius’un mezarı için yapılan heykel, Louvre Müzesi içerisinde yer alıyor. Esere dikkat şekilde incelendiğinizde bileğinin boyun arkasında bant yardımı ile yapıştırıldığını görebileceksiniz. Eski mermerden inşa edilmiş olan yapıt, 2.28 metre yüksekliği ile muhteşem bir görsellik sunuyor.

Aziz Petrus Bazilikası
Rönesans döneminin en çarpıcı örneklerinden olan Aziz Petrus Bazilikası, şüphesiz dünyanın en büyük kilisesi olarak ön plana çıkıyor. Roma silüetine muhteşem bir duruş kazandıran eserde sadece Michalengelo’nun değil, Carlo Maderno, Gian Lorenzo Bernini ve Donato Bramante gibi sanatçıların da çizimleri göz kırpıyor. Her parçası tarihin, kültürün ve sanatın izleriyle beslenmiş olan eseri Roma gezinizde ziyaret etmeyi unutmayın. İster rehberli turlar eşliğinde isterse de arkadaşlarınızla birlikte gezebilirsiniz. Böylelikle hem sanat hem de tarih anlamında yepyeni bilgiler edinme şansı yakalayabileceksiniz.

san-pietro-bazilikasi

In this article